Pardubice chtějí více zapojit vězně do práce pro město. Pomoci by mohli s údržbou zeleně

Aleš Přímý

Foto: Město Pardubice

Pardubice připravují užší spolupráci s místní věznicí. Odsouzení by se v budoucnu mohli ve větší míře podílet na údržbě veřejných prostranství nebo péči o městskou zeleň. O možnostech spolupráce jednali zástupci vedení města při návštěvě Věznice Pardubice.

Město a věznice nyní připravují memorandum, které má nastavit podmínky dalšího zapojení odsouzených do činností ve prospěch města. „Chceme hledat smysluplné cesty, jak propojit potřeby města s resocializací odsouzených a dát lidem šanci vracet se po výkonu trestu zpět do běžného života jako plnohodnotní členové společnosti,“ uvedl pardubický primátor Jan Nadrchal.

Největší prostor pro spolupráci vidí radnice především v agendě městských organizací, zejména Služeb města Pardubic. Věznice již nyní nabízí odsouzeným řadu dobrovolných aktivit. Připravuje například projekt holubníků, na jejichž provozu a údržbě by se měli podílet právě vězni. „Aktuálně mají naplánováno vybudovat holubníky, kde by se odsouzení podíleli na údržbě zařízení a péči o zvířata a které by pomáhaly regulovat počet holubů ve věznici i v jejím širokém okolí. Jsem rád, že se podařilo navázat na iniciativu náměstkyně primátora Jiřiny Klčové, která tento projekt za město otevřela a podpořila jeho vznik,“ řekl Nadrchal.

Práce mimo areál věznice je podle jejího vedení možná pouze za přísně stanovených podmínek. Zapojit se mohou odsouzení za nenásilnou trestnou činnost, kteří projdou posouzením odborné komise. „Pro město se zapojují do různých činností, například stěhovali vybavení bytů, nyní tyto byty malují, podíleli se na stěhování SPŠE a dlouhodobě pracují při úpravě valů zámku, vymalovali a následně uklidili prostory záchranné služby Vysoké Mýto,“ uvedl ředitel Věznice Pardubice plk. Jaroslav Rozsíval.

Během návštěvy byl představitelům města představen také projekt Tichý oddíl zaměřený na resocializaci odsouzených. Program inspirovaný zahraničními zkušenostmi, zejména ze Skandinávie, využívá pobyt v tichu, sebereflexi, individuální rozhovory či meditace.

„Vězni tady mají zdánlivě větší komfort, nicméně je to účelné pro to, aby se v klidu mohli soustředit na sebe a vlastní rozvoj. Každý, komu se podaří začít znovu a vyhnout se návratu k trestné činnosti, je přínosem pro celou společnost,“ uvedl náměstek primátora Jan Hrabal.

Spolupráci s městem ocenilo i vedení věznice. Podle Rozsívala pomáhá radnice mimo jiné se zajištěním městských bytů pro lektory působící v programu Tichý oddíl. „Tato podpora významně přispívá k rozvoji programu a pomáhá jak odsouzeným, tak odborníkům, kteří zde získávají cenné zkušenosti pro svou další profesní praxi,“ dodal ředitel věznice.

Vedení zařízení zároveň představilo své výrobní prostory, které mají aktuálně volnou kapacitu. Případné zapojení nových partnerů by podle věznice mohlo přinést další pracovní příležitosti pro odsouzené během výkonu trestu.