
Silničáři v Pardubickém kraji se od zahájení zimní údržby 1. listopadu 2025 potýkají s mnohem náročnějšími podmínkami než v minulých letech. Museli najet více kilometrů, spotřebovali také větší množství posypového materiálu a od začátku roku intenzivně opravují narůstající počet výtluků. Do začátku února bylo na zimní údržbu vynaloženo 136,5 milionu korun a téměř 2,5 milionu korun šlo na opravy vozovek.
Zimní sezóna v letošním roce představuje náročnější podmínky pro zimní údržbu i následné opravy komunikací ve srovnání s minulým rokem. Silniční povrch negativně ovlivňují časté teplotní změny, zejména střídání mrazů a oblev. Roztátá voda proniká do konstrukce vozovky a opětovným zamrznutím dochází k urychlení degradace povrchu a zvýšení počtu výtluků.



Silničáři se museli potýkat s obtížnými dny, například když intenzivně sněžilo nebo se na vozovkách vytvářela ledovka. „Z pohledu množství najetých kilometrů, spotřebovaného materiálu i rozsahu oprav je letošní zima jednoznačně náročnější než loňská. Nejproblematičtější byl především listopad, kdy silničáři najeli téměř 64 tisíc kilometrů, což je více než dvojnásobek oproti roku 2024. Intenzivní byl také leden, kdy vozy zimní údržby najely 176 tisíc kilometrů,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Ladislav Valtr.
Na zimní údržbu bylo do začátku února vynaloženo 136,5 milionu korun, což je asi o 20 milionů více než loni. „Od začátku roku 2026 pak kraj prostřednictvím Správy a údržby silnic Pardubického kraje investoval téměř 2,5 milionu korun do oprav poškozených vozovek, zejména výtluků,“ řekl náměstek Valtr.
Dosud silničáři spotřebovali téměř 9 tisíc tun soli (oproti loňským necelým 7 tisícům), přes 4,1 milionu litrů solanky (loni 3,19 milionu litrů) a 8 446 tun inertního materiálu (minulý rok 7 940 tun).
K nejnáročnějším dnům zimní údržby patřil 31. prosinec kvůli intenzivnímu sněžení. Také dny od 9. do 12. ledna byly složité, protože dopravu komplikoval nejen sníh, ale i silný vítr. Ve dnech 13. až 15. ledna se navíc na mnoha místech vyskytovala ledovka.
„Poškození vozovek se objevuje lokálně napříč celým krajem. Stav komunikací průběžně monitorujeme a jakmile to počasí dovolí, vyrážíme do terénu s opravami. Výtluky řešíme studenou balenou směsí, což umožňuje zasahovat i v zimních podmínkách, pokud neprší a teploty nejsou hluboko pod nulou,“ doplnil ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeněk Vašák.
Během zimy se správa silnic nezaměřuje jen na zajištění průjezdnosti komunikací. Současně je prováděno čištění dopravních značek, úklid okolí silnic, péče o zeleň, údržba odvodnění a rovněž plánování i příprava projektů pro nadcházející stavební sezónu. „Zima je pro nás vždy nejen obdobím zásahů v terénu, ale i intenzivní přípravy na jaro a léto. Projekčně i organizačně se již nyní připravujeme na stavební práce, aby se s nimi mohlo začít hned, jakmile to počasí umožní,“ uzavřel ředitel Vašák.
Zdroj: zeditovaná TZ Pardubický kraj.




