Video: Michal Žampach, izchp.cz
Výstavba provizorního mostu Kapitána Baroše v Pardubicích pokračuje podle harmonogramu. Na stavbě nyní probíhá samotný výsuv ocelové konstrukce, která má zajistit dopravu během demolice starého mostu a následné výstavby nového přemostění. Pokud vše půjde podle plánu, provoz bude na provizorium převeden 1. září 2026.
Aktuálně probíhá fyzický výsuv mostního provizoria vedle mostu Kapitána Bartoše. Jedná se o třicetidílnou sestavu o délce 90 metrů. „Pokud půjde vše podle harmonogramu, tak by měly proběhnout zatěžkávací zátěžové zkoušky tak, aby k 1.září 2026 mohlo být mostní provizorium spuštěno do provozu včetně autobusů a trolejbusů městské hromadné dopravy,“ uvedl náměstek pardubického primátora Jan Hrabal.



Podle hlavního stavbyvedoucího Jana Hanzlíka probíhá výstavba provizoria od začátku roku. Nejprve bylo nutné realizovat přeložky sítí a vybudovat pilíře v řece i na březích. Samotná montáž mostu začala v červnu. Nyní probíhá postupná montáž provizorního mostu a jeho výsuv. Přidávají se třímetrová pole a konstrukce se postupně vysouvá na druhý břeh. Rychlost výsuvu je přibližně tři pole za den.
Mostní provizorium bude široké 4,2 metru a doprava na něm zůstane řízena semafory v jednom jízdním pruhu. Oproti současnému stavu po něm však budou moci jezdit i trolejbusy městské hromadné dopravy.
Stavbaři jsou podle svých slov zhruba v polovině výsuvu a termín zprovoznění považují za reálný. „Myslím, že zatím ten harmonogram držíme a to, co jsme slíbili, tedy zprovoznění od 1. září, dodržíme,“ řekl Hanzlík.
Dopravní komplikace by se zhoršit neměly
Město nepředpokládá, že by po otevření provizorního mostu došlo k výraznému zhoršení dopravy, přestože provoz zůstane jednosměrný.
„My si myslíme, že nehrozí, neboť v červenci by měl být otevřen v plném proudu most Pavla Wonky. Takže věříme, že se ta doprava rozmělní právě na Wonkův most,“ uvedl Jan Hrabal.
Po otevření začne demolice starého mostu
Po převedení dopravy na provizorní konstrukci budou následovat přeložky inženýrských sítí a následná demolice stávajícího mostu, která by měla probíhat během celého podzimu.

Do provozu se vrátí trolejbusy i většina linek MHD
Otevření provizorního mostu přinese také návrat městské hromadné dopravy do původních tras. Od 1. září se přes most Kapitána Bartoše vrátí linky 2, 6 a 18, po provizorní konstrukci budou moci jezdit také trolejbusy. Dopravní podnik však zatím nepočítá s návratem linky 13, která bude nadále vedena objízdnou trasou přes Bělehradskou a Hradeckou ulici.
„Po otevření provizorního mostu se vracíme s městskou hromadnou dopravou zpátky do pravidelného provozu. Linky číslo 2, 6 a 18 se vrátí do původní trasy. Linku číslo 13 zatím necháme vedenou přes Bělehradskou a Hradeckou do centra, protože u semaforů by vznikaly relativně dlouhé kolony vozidel,“ uvedl ředitel Dopravního podniku města Pardubic Tomáš Pelikán.
Nový most by měl sloužit od roku 2028
Výstavba nového mostu by měla začít bezprostředně po demolici staré konstrukce. Podle zástupců stavby by práce mohly odstartovat hned po začátku roku 2027.
Náměstek primátora Pardubic Jan Hrabal uvedl, že pokud nenastanou nečekané komplikace, otevření nového mostu by mělo proběhnout na začátku roku 2028.
Nový most nabídne vyšší kapacitu i lepší podmínky pro pěší a cyklisty. Na západní straně vznikne tři metry široký chodník, na východní straně společná stezka pro chodce a cyklisty. Součástí projektu bude také mimoúrovňové křížení cyklostezky pod mostem.
„Naším společným cílem je, aby byl most postaven co nejrychleji. Všichni si uvědomujeme ty těžkosti, které vznikly na začátku kalendářního roku 2023, kdy ten most musel být pro tu těžší dopravu uzavřen. Nový most bude kapacitnější a nabídne výrazně lepší podmínky pro pěší i cyklisty,“ uzavřel Jan Hrabal.
Využit Videopřehrávač Seznam.cz




