Senioři zaplnili Bubeníkovy sady. Akce (K)roky bez násilí spojila prevenci, zábavu a setkávání

Aleš Přímý
Foto: Město Pardubice

Bubeníkovy sady v Pardubicích dnes ožily setkáním seniorů a všech, kterým záleží na aktivním a bezpečném stárnutí. Proběhl zde další ročník tradiční preventivní akce (K)roky bez násilí, organizované odborem sociálních věcí Magistrátu města Pardubic. Smyslem této události je přiblížit důležitá témata spojená s věkem, bezpečností a prevencí a zároveň nabídnout seniorům prostor pro společné chvíle, nové podněty i užitečné informací pro každodenní život.

„Akce (K)roky bez násilí připomíná, že senioři nejsou na své starosti sami a že v Pardubicích existuje široká síť organizací a služeb, které jim mohou pomoci. Vedle prevence a bezpečnosti chceme podporovat také aktivní životní styl, sociální kontakty a zájem o nové věci. Právě osobní setkávání, sdílení zkušeností a možnost získat informace přímo od odborníků jsou pro mnoho seniorů velmi cenné. Jsem rád, že si tato tradiční akce našla své místo a každoročně oslovuje řadu návštěvníků,“ sdělil první náměstek primátora pro ekonomiku a sociální oblast Jakub Rychtecký.

Po celé odpoledne byli návštěvníkům k dispozici zástupci organizací, které se věnují podpoře seniorů, bezpečnosti, prevenci, zdravému životnímu stylu, moderním technologiím i aktivnímu trávení volného času. Příchozí zde mohli získat užitečné rady pro různé životní situace, přehled o nabízených službách i inspiraci k aktivní účasti na společenském životě.

 „Pro seniory byl připraven pestrý program kombinující prevenci, vzdělávání i zábavu. Velký zájem vzbudily ukázky výcviku služebních psů, možnost vyzkoušet si brýle pro virtuální realitu nebo zdravotně preventivní poradenství včetně měření krevního tlaku. Senioři se zapojili také do krátkého cvičení, tréninku klidné mysli a soutěží o drobné ceny. Děkuji všem zástupcům organizací a městské policii, kteří se na akci podílejí,“ dodal náměstek Jakub Rychtecký. 

Atmosféru akce zpříjemnil hudební program Josefa Sochora a Zuzany Grohové, který přirozeně podpořil neformální setkávání a přátelské společné odpoledne. Návštěvníci si kromě drobného dárku na památku odnesli také spoustu užitečných informací.

Letošní ročník akce (K)roky bez násilí znovu potvrdil, že prevence, informovanost a aktivní způsob života mohou být přirozenou součástí příjemně stráveného času. Zároveň ukázal, jak důležitá jsou společná setkání pro pardubické seniory.